Jak zachęcić naukowców to podejmowania działań biznesowych i podnieść jakoś grantów tworzonych przez nich? Amerykańska National Science Foundation stworzyła w tym celu program I-Corps.
O Innovation Corps
Innovation Corps (I-Corps™) to zestaw działań i programów, które przygotowują naukowców i inżynierów do rozszerzenia swojego spojrzenia na tworzone wynalazki poza laboratorium, a także poszerzają wpływ na jakoś finansowanych przez NSF grantów na badania podstawowe. W programie biorą udział drużyny składające się z naukowców, przedsiębiorców i mentorów.
Podczas trwania I-Corps uczestnicy uczą się jak z powodzeniem zmieniać własną wiedzą i wyniki prac B+R w produkty i usługi, które mogą zostać wprowadzone na rynek z korzyścią dla klientów i społeczeństwa. Jednak to doświadczenie nie polega na napisaniu raportu, biznes planu czy wniosku grantowego. Końcowym rezultatem nie jest nawet publikacja lub nawet prezentacja wyników. Zamiast tergo I-Corps wymusza na uczestnikach kontakt z otoczeniem poprzez rozmowy z potencjalnymi klientami, partnerami oraz konkurentami i zmierzenie się z chaosem i niepewnością związanymi z tworzeniem udanych innowacji. Głównym osią programu jest wyjście z laboratorium/uniwersytetu.
Metodologia Lean LaunchPad
I-Corps jest zbudowany na podstawie kursu Lean LaunchPad opracowanego na Uniwersytecie Stanforda wzbogaconego o elementy zaprojektowane specjalnie pod potrzeby grantobiorców NSF. Wszyscy członkowie drużyn biorą udział w warsztatach wprowadzających, po czym w kolejnych tygodniach prowadzą rozmowy z potencjalnymi potencjalnymi klientami, partnerami oraz konkurentami i omawiają ich wyniki podczas webowych spotkań.
Dzięki połączeniu specjalnie stworzonego programu nauczania ze wsparciem doświadczonych mentorów uczestnicy uczą się jak rozpoznawać możliwości biznesowe, które wyłaniają się z prac B+R oraz jak transformować te wyniki w produkty i usługi wartościowe dla klientów i społeczeństwa.
Rola I-Corps w systemie innowacji
Poprzez rozwój elementów I-Corps ( I-Corps Nodes and I-Corps Sites) NSF buduje Narodową Sieć Innowacji, która będzie współpracować w celu tworzenia, wykorzystania oraz utrzymania narodowego ekosystemu innowacji. I-Corps Nodes (Węzły, będące związane z różnymi ośrodkami akademickimi) bedą wspierać badanie innowacji, edukację w tym kierunku, jak również wspierać dalsze tworzenie technologii, produktów oraz procesów z korzyścią dla społeczeństwa. Połączone ze sobą węzły sieci mogą być różnorodne w zakresie przedmiotów badań, dostępnych zasobów, narzędzi, programów oraz możliwości.
Poszczególne węzły I-Corps wspólne:
- identyfikować, rozwijać i wspierać obiecujące pomysły, które w przyszłości mogą tworzyć wartość,
- tworzyć i implementować narzędzia i zasoby, które zwiększają zdolności do tworzenia innowacji
– zbierać, analizować, oceniać i używać danych i informacji pozyskanych w ramach przeprowadzania poszczególnych edycji programu I-Corps
– dzielić się i wspólnie wykorzystywać dobre praktyki na rzecz zwiększania dobrobytu społeczeństwa.
edit: Będąc na programie Top500 Innovators, w ramach projektu zaliczeniowego stworzyliśmy filmik dotyczący programu I-Corps oraz możliwości jego wprowadzenia do Polski. Korzystając z okazji dziękuję zespołowi w składzie: Rafał Mech, Karolina Wojtowicz, Iza Gołębiewska, Michał Piotrowski, Rafał Urniaż. Praca z Wami to była czysta przyjemność!
Źródła: - grafika jest własnością NSF i została pobrana ze stronyNSF - informacje zawarte na stornie NSF - informacje zebrane podczas pobytu na UC Berkeley od organizatorów, uczestników oraz mentorów zaangażowanych w prowadzenie I-Corps