Wpisz czego szukasz i naciśnij enter. Aby zrezygnować wciśnij Esc.

Czyste technologie, zrównoważony rozwój – wygraj $$ od Climate-KIC

Masz pomysł jak sprawić, żeby mniej zanieczyszczać Ziemie i przy okazji zrobić z tego dobry biznes? Climate-KIC wraz z Dolnośląską Agencją Rozwoju Regionalnegorozpoczął rekrutację do dwóch największych europejskich konkursów dla startupów z branży czystych technologii – Climate LaunchPad oraz Acceleration Programme.

Climate LaunchPad

W tym konkursie rywalizują osoby z pomysłami na biznes na etapie koncepcyjnym lub wczesnym etapie wdrożeniowym w obszarze ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju oraz ochrony klimatu. Ujmując inaczej, Twój startup musi przyczyniać się do zmniejszenia negatywnego oddziaływania na środowisko. W ubiegłorocznej edycji do finału w Walencji zakwalifikowały się na przykład projekty pozwalające stworzyć bardziej proeko nawóz do roślin oraz technologia materiałowa pozwalająca zmniejszyć użycie surowców w trakcie produkcji.

Do wygrania jest czek na kwotę 10 tyś EUR. Zdobywca drugiej nagrody otrzyma 5 tyś EUR, natomiast trzecia nagroda to 2,5 tyś EUR. Dodatkowo, organizator konkursu pokrywa koszt udziału w finale trzech zespołów projektowych z każdego państwa uczestniczącego w konkursie.

Konkurs realizowany jest w 26 państwach Europy – od Islandii aż po Cypr. W Polsce konkurs prowadzony jest przez we współpracy z Wrocławskim Centrum Badań EIT+.

Przebieg Climate LaunchPad wygląda następująco:

1. Wstępna selekcja kilkunastu projektów na poziomie krajowym (rejestracja: TUTAJ).
2. Intensywne warsztaty pozwalające dopracować koncepcję oraz podszlifować umiejętności prezentacji.
3. Prezentacja przed jury, które wybiera zwycięzców etapu krajowego.
4. Finał europejski we wrześniu 2014 w Holandii i ogłoszenie zwycięzców.

Więcej informacji na stronie konkursu oraz na stronie polskiego partnera, czyli DARR’u.

Acceleration Programme

Acceleration Programme to coś więcej niż konkurs. Najtrafniej można go określić, jak sama nazwa wskazuje, jako program akceleracyjny. Zakres tematyczny obejmuje tematy takie jak: ochrona środowiska, zrównoważony rozwój, efektywność energetyczna, ochrona klimatu, biotechnologia i farmaceutyka, technologie wytwarzania zdrowej żywności i pokrewne. Projekty zgłaszane do programu powinny być już (co najmniej) wstępnie zwalidowane przez rynek. Realizowany jest w 11 regionach Unii Europejskiej oraz w Szwajcarii. W Polsce konkurs prowadzony jest przez .

Program składa się z trzech filarów:

1. Program grantowy

Już na poziomie krajowym można otrzymać środki na biznes. Całkowita pula grantów wynosi 40 tyś, zaś maksymalna wartość grantu dla jednego grantobiorcy to równowartość 20 tyś EUR. To co należy zrobić to wypełnienie formularza zgłoszeniowego i przesłanie go do DARR’u.

Formularz zgłoszeniowy

2. Szkolenia

Żeby maksymalnie pomóc rozwinąć zgłaszane do Acceleration Programme projekty, uczestnicy otrzymują możliwość udziału w wielu szkoleniach (w kraju i zagranicą), doradztwie z zakresu finansów i własności intelektualnej. Szkolenia prowadzone są m.in. przez specjalistów z Uniwersytetu w Harwardzie czy doradców inwestycyjnych z Doliny Krzemowej. Dla uczestników projektu udział w szkoleniach jest bezpłatny, a organizator zapewnia zwrot kosztów dojazdu.

3. Konkurs Venture Competition

Dodatkową korzyścią dla finalistów krajowych jest udział w konkursie Venture Competition, który odbędzie się w październiku 2015r. w Birmingham (Wielka Brytania) w trakcie Festiwalu Innowacji. W zeszłorocznej edycji, 12 finalistów Venture Competition walczyło o nagrodę główną w wysokości 100 tyś EUR. Koszt udziału reprezentanta Polski w finale konkursu pokrywa organizator konkursu.

Dodatkowe informacje dostępne są TUTAJ, zaś formularz zgłoszeniowy TUTAJ.

Nie tylko pieniądze

Być może największą korzyścią udziału w obu tych konkursach nie są same nagrody pieniężne, a możliwość spotkania osób, które mogą pomóc rozwinąć biznes. Z jednej strony to trenerzy, mentorzy i eksperci zaangażowani w przygotowywanie zespołów do konkursów, z drugiej – pozostali uczestnicy. Dodatkowo, Climate- KIC skupia wiele firm i osób z branży czystych technologii, co daje bardzo szerokie możliwości dotarcia do potencjalnych współpracowników i klientów.

Z osobistych doświadczeń z ubiegłorocznych edycji polecam zarówno w Climate LaunchPad, dla osób z pomysłami na wczesnym etapie rozwoju oraz w Acceleration Programme, dla bardziej dojrzałych przedsięwzięć. Oba konkursu dają duże możliwości, szczególnie pod względem poznania odpowiednich osób i wypromowania swojego pomysłu na poziomie międzynarodowym.

Jeśli macie jakiekolwiek pytania dotyczące konkursów, piszcie śmiało do mnie: joanna.wieleba@brante.pl.

Podobne wpisy