Wpisz czego szukasz i naciśnij enter. Aby zrezygnować wciśnij Esc.

Festiwal Innowacji w Walencji – Cleantech

Walencja na trzy dni stała się europejską stolicą cleantech’owych innowacji z okazji Festiwalu Innowacji organizowanego przez EIT oraz Climate-KIC. Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym to nie tylko problem ekonomiczny czy „ekologiczny“. To w dużej mierze również walka o przyjaźniejszy świat dla obecnego i przyszłych pokoleń. Te idee przyświecały uczestnikom podczas konkursów, prelekcji oraz kuluarowych rozmów. Razem z zespołem Inteko Solutions mieliśmy okazję uczestniczyć w tym wydarzeniu.

EIT Climate KIC oraz Festiwal Innowacji

EIT – czyli Europejski Instytut Innowacji i Technologii – to niezależna instytucja Unii Europejskiej, której celem jest pobudzanie innowacyjności i przedsiębiorczości w Europie. Skupia przedstawicieli edukacji wyższej, centra badawcze oraz firmy, aby umożliwić współpracę międzynarodową w formie tzw. KIC’ów, czyli Knowledge and Innovation Communities. Społeczności te tworzą innowacyjne produkty i usługi, zakładają nowe firmy oraz trenują nowe pokolenie przedsiębiorców.

Jednym z KIC’ów jest Climate KIC, czyli społeczność skupiona na innowacjach związanych ze zrównoważonym rozwojem i szeroko pojętą ochroną środowiska. Wizję przyświecającą działalności Climate KIC stanowi dostarczanie ludziom produktów oraz przywództwa, aby stawić czoła wyzwaniom klimatycznym w skali globalnej. Poprzez wspieranie innowacji dla łagodzenia zmian klimatu Climate KIC kształtuje world’s next economy.

Festiwal Innowacji był jednym z działań w ramach Climate KIC. Głównym celem festiwalu jest umożliwienie osobom zaangażowanym w działania dotyczące ochrony klimatu poznanie się, zarówno podczas formalnych wydarzeń, takich jak konkursy i prelekcje, jak i podczas nieformalnych rozmów kuluarowych. Wydarzenie skupia naukowców, przedsiębiorców, reprezentantów organów władz państwowych i europejskich, a także inwestorów branżowych oraz finansowych.

Konkursy: Clean Launchpad oraz Best Climate Venture Competition

Wydarzeniami, które wzbudzały zdecydowanie najwięcej emocji były konkursy Clean Launchpad oraz Best Climate Venture Competition.

Obydwa z nich kierowane są do osób i zespołów z pomysłami na biznes, który ma pozytywny wpływ na zmiany klimatyczne. Różnica pomiędzy nimi jest taka, że w Best Venture Competition startują bardziej rozwinięte przedsięwzięcia (choć mimo wszystko w fazie seed/startup), zaś w Clean Launchpad – te na bardzo wczesnym etapie rozwoju.

Oprócz nagród pieniężnych, pomysły najwyżej ocenione przez jury wygrały udział w Akceleratorze Climate KIC.

Przed Państwem zwycięzcy 😉

aQysta – zwycięzca Best Climate Venture Competition

aQysta dąży do zwiększenia bezpieczeństwa i dostępności żywności na świecie. Chce to osiągnąć za pomocą systemu do irygacji z hydro-napędem, dzięki któremu możliwe jest zwiększenie plonów zboża od 2 do 5-krotnie. Dzięki niskim kosztom obsługi systemu, technologia aQysta skierowana jest głównie do krajów rozwijających się.

Wavetube – zwycięzca Clean Launchpad

Wavetube rozwija opatentowaną technologię produkcji odnawialnej energii z ruchu fal morskich. Twórcy twierdzą, że ich rozwiązanie pozwala obniżyć koszt pozyskania energii o jedną trzecią.

Wrocławski akcent: Inteko Solutions

W obu konkursach brał udział zespół z Wrocławia w składzie: Karen Oganisian oraz Robert Kazimierowicz. Zaprezentowali dwa projekty biznesowe oparte o wykorzystanie termogeneratora (TEG), który pozwala produkować prąd z ciepła. Pomimo iż nie udało im się zakwalifikować do ścisłego finału, wzbudzili niemałe zainteresowanie uczestników Festiwalu.

Pierwszy pomysł, prezentowany w ramach Clean Launchpad zakładał instalowanie TEG w piecach na pellet i drewno. Urządzenia te potrzebują prądu aby ich system wentylacji oraz podajnik produktu działał poprawnie. To nie tylko kosztuje (rachunki za prąd), ale też sprawia, że w przypadku awarii prądu ogrzewanie domu nie jest możliwe. Dzięki TEG problemy te są rozwiązywane.

Drugi pomysł, z którym zespół startował w Best Climate Venture zakładał zainstalowanie TEG w samochodach ciężarowych. Przy spalaniu paliwa, część jest tracona na energię cieplną i usuwana przez układ wydechowy. TEG pozwoli uzyskać energię elektryczną z ciepła odpadowego i wykorzystać ją do zasilania elektroniki samochodowej, co z kolei przełoży się na obniżenie kosztów związanych ze zużyciem paliwa.

Kolejny Festiwal już za rok a wraz z nim nowe edycje konkursów. Zachęcamy do wzięcia udziału, głównie ze względu na ludzi, których można spotkać w trakcie. Zanim to jednak nastąpi cleantech’owe startupy mogą aplikować do Akceleratora oraz włączyć się w społeczność Climate KIC. Gdybyście mieli pytania odnośnie tego jak to wygląda od wewnątrz, skontaktujcie się z nami.

Podobne wpisy